Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz.U.2014.635 j.t.)
Art. 75j. 1. Po przeprowadzeniu egzaminu wstępnego komisja kwalifikacyjna ustala wynik kandydata w drodze uchwały i doręcza odpis uchwały kandydatowi i Ministrowi Sprawiedliwości.
2. Przewodniczący komisji kwalifikacyjnej niezwłocznie ogłasza wyniki egzaminu wstępnego.
3. W terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały komisji kwalifikacyjnej ustalającej wynik egzaminu wstępnego, kandydatowi służy odwołanie do Ministra Sprawiedliwości. Minister Sprawiedliwości rozstrzyga odwołanie w drodze decyzji administracyjnej.
Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych (Dz.U.2014.637 j.t.)
Art. 33(10). 1. Po przeprowadzeniu egzaminu wstępnego komisja kwalifikacyjna ustala wynik kandydata w drodze uchwały i doręcza odpis uchwały kandydatowi i Ministrowi Sprawiedliwości.
2. Przewodniczący komisji kwalifikacyjnej niezwłocznie ogłasza wyniki egzaminu wstępnego.
3. W terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały komisji kwalifikacyjnej ustalającej wynik egzaminu wstępnego, kandydatowi służy odwołanie do Ministra Sprawiedliwości. Minister Sprawiedliwości rozstrzyga odwołanie w formie decyzji administracyjnej.
Ustawa z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie (Dz.U.2014.164 j.t.)
Art. 71k. § 1. Po przeprowadzeniu egzaminu wstępnego komisja kwalifikacyjna ustala wynik kandydata w drodze uchwały i doręcza odpis uchwały kandydatowi i Ministrowi Sprawiedliwości.
§ 2. Przewodniczący komisji kwalifikacyjnej niezwłocznie ogłasza wyniki egzaminu wstępnego.
§ 3. W terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały komisji kwalifikacyjnej ustalającej wynik egzaminu wstępnego, kandydatowi służy odwołanie do Ministra Sprawiedliwości. Minister Sprawiedliwości rozstrzyga odwołanie w formie decyzji administracyjnej.
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U.2011.231.1376 j.t.)
Art. 29i. 1. Niezwłocznie po przeprowadzeniu egzaminu konkursowego i sprawdzeniu wyników testu komisja egzaminacyjna, w drodze uchwały, ustala wyniki egzaminu konkursowego. Odpisy uchwały przewodniczący komisji egzaminacyjnej doręcza kandydatom, radzie właściwej izby komorniczej oraz Ministrowi Sprawiedliwości.
2. Od uchwały, o której mowa w ust. 1, kandydatowi przysługuje, w części dotyczącej uzyskanego przez niego wyniku, odwołanie do Ministra Sprawiedliwości w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
Orzecznictwo
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 2 września 2009 (II GSK 520/09)
1. Odwołanie od uchwały komisji egzaminacyjnej, o którym mowa w art. 75j ust. 2 ustawy Prawo o adwokaturze, jest odwołaniem w rozumieniu art. 127 k.p.a.
2. Z zasady zawartej w art. 15 k.p.a. wynika taki wniosek, że dokonywana przez Ministra Sprawiedliwości kontrola uchwały Komisji Egzaminacyjnej nie może się ograniczać jedynie do badania zgodności tej uchwały z przewidzianą w ustawie Prawo o adwokaturze procedurą, lecz powinna też obejmować prawidłowość i konkretność pytań egzaminacyjnych, na które miał udzielić odpowiedzi uczestnik postępowania konkursowego, gdyż od oceny pytań uzależniona jest ocena odpowiedzi na pytania zawarte w teście egzaminacyjnym.
Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 listopada 2010 (II GSK 982/09)
1. Kontrola Ministra Sprawiedliwości, prowadzona w trybie art. 33(10) ust. 2 ustawy z 1982 r. o radcach prawnych w brzmieniu z dnia 1 stycznia 2006 r., powinna polegać na ocenie prawidłowości ustalenia wyniku egzaminu konkursowego. Minister Sprawiedliwości powinien zweryfikować: po pierwsze – prawidłowość sformułowania pytań egzaminacyjnych oraz odpowiedzi podanych w kluczu, po drugie – prawidłowość odpowiedzi wskazanych przez kandydata, po trzecie – prawidłowość zastosowanych procedur egzaminacyjnych.
2. Regulacja zawarta w art. 33(9) ust. 1 ustawy z 1982 r. o radcach prawnych oznacza przede wszystkim – po pierwsze – że niedopuszczalne jest konstruowanie pytań, co do których więcej niż jedna odpowiedź może być uznana za prawidłową, oraz – po drugie – pytań, co do których żadna z odpowiedzi nie może być uznana za prawidłową.